sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Trolejbus číslo 216 pojede na elektriku přes Střešovice

08.02.2014 12:12

Věc typickou pro tramvaje má nový autobus, který se od úterý představí na pár dní v Praze. Ze střechy mu k nebi trčí skládací trolej. Jezdí totiž jen na elektřinu.

Malý autobus pro 13 sedících a 33 stojících lidí, který vozí cestující třeba ve Vídni, se může nabíjet z tramvajového vedení. Právě Vídeň zapůjčila italského prcka s německou elektrickou výbavou, který bude po metropoli jezdit od úterý do neděle. 

Nedávno ho testovalo Brno. Nabíjel se na konečných zastávkách vždy zhruba čtvrt hodiny, díky tomuto průběžnému dobíjení je jeho dojezd v podstatě neomezený. Přes noc pak býval napíchnutý na zdroj ve vozovně. Na jedno plné nabití ujede 80 až 100 kilometrů. 

Plně elektrický provoz umožňuje cestování bez hluku a spalin. "Elektrobus Siemens-Rampini je atraktivní nejen pro cestující, ale i pro kolemjdoucí a ty, kteří žijí podél komunikací. Je tichý, čistý, má příjemný interiér a je vybaven elektrickým vytápěním i klimatizací. Přitom je energeticky velice úsporný," uvedl Roman Kokšal, ředitel dopravních divizí Siemens ČR. Jeden kousek Siemens/Rampini stál na podzim v přepočtu zhruba jedenáct milionů korun.

 

—————

Zpět