sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Cestujeme veřejnou dopravou

13.07.2014 09:39

Cestujete veřejnou dopravou? Pak jste zvolili jste pro mnohé nejrychlejší a nejpohodlnější druh dopravy, který v Praze používá nejvíc lidí. Můžete číst, poslouchat hudbu, surfovat na internetu, prohlížet město z okna nebo si bez starosti zajít na skleničku. Platí, že kdyby všichni cestující vyjeli auty, do ulic by se nevešli. I když si to neuvědomujeme, veřejná doprava šetří ve městě spoustu prostoru.

Svým rozhodnutím využívat veřejnou dopravu veřejnou dopravu hlasujete pro výstavbu dalších stanic metra, vlakových zastávek a tramvajových tratí namísto silnic a tunelů. Přestože má MHD pro město mnoho výhod, oproti stavbám pro auta do ní neplynou tak významné finanční prostředky.

Auto*Mat se tématu veřejné dopravy dlouhodobě věnuje. Situaci komentoval v létě 2012, kdy veřejnou dopravu poškodily nekoncepční změny, a navrhuje několik způsobů, jak do budoucna veřejnou dopravu zlepšit. Nejdříve je třeba zkorigovat linkové vedení, které na řadě míst utrpělo překotnými změnami v září 2012, dále je žádoucí zkvalitnit preferenci (a to i na úkor individuální automobilové dopravy, například v křižovatkách), a odstranit bariérovost zejména tramvajových zastávek. Potřebná je i lepší tarifní integrace se Středočeským krajem. Střednědobě je nezbytné připravovat co nejrychlejší výstavbu metra D, realizovat zhruba patnáct kilometrů chybějících tramvajových tratí a zřídit řadu chybějících železničních zastávek. Pouze soustavné zlepšování konkurenceschopnosti veřejné dopravy zajistí, že si Praha udrží její vysoký podíl.

 

Pár tipů, jak používat veřejnou dopravu

Kromě tradičních forem hromadné dopravy, jako je tramvaj, metro nebo autobus, je v Praze opomíjená příměstská železnice (S-bahn), která má velký potenciál. Delší cestu do centra Prahy si lze snadno zkrátit vlakem, kam si lze bez problémů vzít kolo. Pokud nejedete dál než od hranic Prahy a máte lístek či předplatné, za kolo už další poplatek neplatíte.

Až budete chtít vědět, kdy a kudy vám spoj v Praze pojede, podívejte se na jízdní řád, kde se vám vyhledaná trasa vykreslí také na mapě. Při cestování nejen po Česku, ale i po Evropě vám vlaky a autobusy vyhledá Idos a cenu vlakové jízdenky spočítá Jízdenka.cz.

 

Zdroj: https://www.auto-mat.cz

 

—————

Zpět